Քենիայի ազգային ֆիքսը (29) ձերբակալվել է Soekarno-Hatta մաքսային եւ հարկային մարմինների կողմից `Soekarno-Hatta միջազգային օդանավակայանի միջոցով 5 կգ մետամֆետամին մաքսանենգության համար:
Կիրակի, Հուլիսի 23-ին, 2023-ի երեկոյան, մի կին, ով յոթ ամիս հղի էր, ոստիկանության կողմից ձերբակալվել է Թանգերանգ Սոտայի օդանավակայանի 3-րդ տերմինալային ժամանելուց անմիջապես հետո: Fik- ը Նիգերիայում գտնվող Qatar Airways- ի նախկին ուղեւոր է Աբուջա-Դոհա-Jak ակարտան:
Sukarno-Hatta Gatot Sugeng Wibowo, C Custom General Վարպետության ղեկավար, ասաց, որ մեղադրող կողմը սկսվել է, երբ պաշտոնյաները կասկածում էին, որ FIK- ը կրում էր միայն սեւ ուսապարկ եւ շագանակագույն պայուսակ, քանի որ անցնում էր մաքսայինի միջով:
«Տեսչության ընթացքում պաշտոնյաները անհամապատասխանություն գտան FIK- ի եւ ուղեբեռի կողմից տրամադրված տեղեկատվության միջեւ», - ասաց Գատատը երկուշաբթի (31 հուլիսի, 2023 թ. Հուլիսի):
Պաշտոնյաները նույնպես չէին հավատում Քենիանի քաղաքացու պնդմանը, որ սա իր առաջին այցն էր Ինդոնեզիա: Պաշտոնյաները ավելի խորը ստուգում են անցկացրել եւ տեղեկատվություն են ստացել FIC- ից:
«Աշխատողը այնուհետեւ անցավ ուղեւորի գիշերօթիկի անցման հետաքննություն եւ խորը ուսումնասիրություն: Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Fik- ը դեռ ունեցել է 23 կգ քաշով ճամպրուկ », - ասաց Գատոն:
Այն տվեց, որ կապույտ ճամպրուկը, որը պատկանել է FIC- ին, պահպանվել է ավիաընկերության եւ հողային անձնակազմի կողմից եւ տեղափոխվել է կորցրած եւ գտած գրասենյակ: Խուզարկության ընթացքում ոստիկանությունը գտել է մետամֆետամին, որը կշռում է 5102 գրամ փոփոխված ճամպրուկում:
«Չեկի արդյունքների համաձայն, ճամպրուկի ներքեւի մասում հայտնաբերված պաշտոնյաները, որոնք թաքնված են կեղծ պատով, երեք պլաստիկ պայուսակ, թափանցիկ բյուրեղային փոշիով, 5102 գրամ ընդհանուր քաշով», - ասաց Գատտոն:
FIC- ը ոստիկանությանը ընդունեց, որ ճամպրուկը կհանձնվի Jak ակարտայում, որը սպասում է դրան: Ելնելով այս բացահայտման արդյունքների հիման վրա, Soekarno-Hatta մաքսային համակարգը համակարգվել է Կենտրոնական Jak ակարտա մետրոյի ոստիկանության հետ `հետագա հետաքննություններ եւ հետաքննություններ անցկացնելու համար:
«Իրենց գործողությունների համար հանցագործները կարող են մեղադրվել թիվ 1 օրենքի համաձայն: (Արդյունավետ ժամանակ)